Komitet Nauk o Kulturze

Wybierz swój język

  • English (UK)
  • Strona główna / main site
  • Aktualności
  • Zakres działania
  • Apele i stanowiska
  • Raporty i ekspertyzy
  • Posiedzenia
  • Nagrody KNoK PAN
  • Prezydium
  • Skład
  • Komisje
  • Członkowie PAN
  • Członkowie Akademii Młodych Uczonych PAN
  • Regulamin KNoK
  • Wydawnictwa
  • Archiwum
  • Kontakt
  1. Jesteś tutaj:  
  2. Home
  3. Apele i stanowiska

Apele i stanowiska

Wspólna uchwała Komitetów Naukowych Wydziału I PAN

Szczegóły
Opublikowano: 17 luty 2023
Utworzono: 17 luty 2023
Poprawiono: 17 luty 2023

Komitety Naukowe działające przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk, jako demokratycznie wyłoniona reprezentacja środowisk naukowych całego kraju, przedstawiają swoje stanowisko w sprawie powołania przez Ministra Edukacji i Nauki połowy składu Rady Narodowego Centrum Nauki w grudniu 2022 r.

Wobec przewidzianego w art. 15 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (tekst ujednolicony Dz. U. 2010 Nr 96 poz. 617) powołania przez Ministra Edukacji i Nauki połowy składu Rady Narodowego Centrum Nauki – niżej podpisane Komitety Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN:

  1. z ubolewaniem przyjmują fakt zignorowania przez Ministra Edukacji i Nauki listy kandydatów rekomendowanych do Rady NCN przez Zespół Identyfikujący Członków Rady przed upływem jego kadencji w dniu 24 listopada 2022 r. Lista 24 osób została przedstawiona Ministrowi w dniu 14 października 2022 r., czyli w terminie przewidzianym w art. 14 ust. 1. Wśród 12 osób powołanych do Rady NCN pozostała tylko jedna osoba z tej listy;
  1. zwracają uwagę, że nieuwzględnienie przez Ministra Edukacji i Nauki rekomendacji ustępującego Zespołu Identyfikującego Członków Rady NCN koliduje z dobrymi obyczajami akademickimi i budzi wątpliwość co do zgodności z celem przepisu art. 14 ust. 2 ustawy o NCN;
  1. wyrażają pogląd, że obecny skład Rady NCN, utworzony w wyniku nowych powołań Ministra Edukacji i Nauki, nie odpowiada zapisanej w art. 14 ustawy „zasadzie zapewnienia równej reprezentacji różnych dziedzin nauki”;
  1. podzielają opinię Dyrektora NCN, że zachwianie proporcji między przedstawicielami różnych dziedzin nauki znacznie utrudni wypełnianie zadań Rady NCN.

 

Komitet Historii Nauki i Techniki PAN

Komitet Nauk Demograficznych PAN

Komitet Nauk Etnologicznych PAN

Komitet Nauk Filozoficznych PAN

Komitet Nauk Historycznych PAN

Komitet Nauk o Kulturze PAN

Komitet Nauk o Kulturze Antycznej PAN

Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN

Komitet Nauk Orientalistycznych PAN

Komitet Nauk o Sztuce PAN

Komitet Nauk Pedagogicznych PAN

Komitet Nauk Politycznych PAN

Komitet Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN

Komitet Psychologii PAN

Komitet Słowianoznawstwa PAN

Komitet Statystyki i Ekonometrii PAN

Wspólna uchwała Komitetów Naukowych Wydziału I PAN

Szczegóły
Opublikowano: 17 luty 2023
Utworzono: 17 luty 2023
Poprawiono: 17 luty 2023
Komitety Naukowe działające przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk pragną wyrazić swoje stanowisko w sprawie ewaluacji działalności naukowej w latach 2017-2021

 

Zakończona w 2022 r. ewaluacja działalności naukowej w latach 2017-2021 wzbudziła szereg krytycznych komentarzy w środowisku akademickim. Z uwagi na potrzebę eliminacji słabych stron procesu ewaluacyjnego, Komitety Naukowe Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk zwracają uwagę na najistotniejsze powody do krytyki

  1. Zmiana kryteriów oceny w okresie ewaluacyjnym, znajdująca wyraz w często zmieniających się rozporządzeniach Ministra Edukacji i Nauki.
  1. Kryterium III „wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki” jest wyjątkowo trudne do zastosowania w przypadku nauk humanistycznych i społecznych. Niesie ze sobą ryzyko znacznej uznaniowości ocen eksperckich, a w odniesieniu do oceny wpływu nauk humanistycznych na gospodarkę jest wręcz nieadekwatne.
  1. W niedostatecznym stopniu wzięto pod uwagę wyzwania metodyczne szczególnie istotne dla nauk humanistycznych i społecznych. Rezultatem tego były między innymi: sztywne stosowanie danych bibliometrycznych, niedocenianie monografii, traktowanie jako referencyjnej bazy Scopus, będącej własnością jednego z wydawnictw naukowych, marginalizowanie innych niż anglojęzyczne publikacji obcojęzycznych, a także publikacji polskojęzycznych.

Najistotniejszym postulatem wypływającym z powyższych spostrzeżeń jest zapewnienie stałości kryteriów oceny w okresie podlegającym ewaluacji. Kryteria te należy wypracować z udziałem szerokiej reprezentacji środowisk naukowych oraz podać do wiadomości przed rozpoczęciem procesu ewaluacyjnego. Należy zauważyć, że od roku trwa nowy okres ewaluacyjny, a dotychczasowe kryteria nie uległy modyfikacji.

Kluczowym postulatem jest uznanie fundamentalnej jakościowej różnicy między naukami humanistycznymi i społecznymi a naukami przyrodniczymi i ścisłymi. Znajduje ona wyraz w angielskich terminach „Arts” i „Sciences”, podczas gdy zanika ona w polskim słowie „nauka”. Uznanie tej różnicy powinno znaleźć odbicie w procedurze ewaluacyjnej między innymi poprzez rozróżnienie i docenienie specyfiki oddziaływania nauk społecznych i humanistycznych na debatę publiczną i funkcjonowanie społeczeństwa oraz uwzględnienie odrębnych dla tych nauk wzorców publikacyjnych.

Komitety naukowe Wydziału I PAN popierające uchwałę:

  1. Komitet Historii Nauki i Techniki PAN
  1. Komitet Nauk Demograficznych PAN
  1. Komitet Nauk Etnologicznych PAN
  1. Komitet Nauk Filozoficznych PAN
  1. Komitet Nauk Historycznych PAN
  1. Komitet Nauk o Finansach PAN
  1. Komitet Nauk o Kulturze PAN
  1. Komitet Nauk o Kulturze Antycznej PAN
  1. Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN
  1. Komitet Nauk Orientalistycznych PAN
  1. Komitet Nauk o Sztuce PAN
  1. Komitet Nauk Pedagogicznych PAN
  1. Komitet Nauk Politycznych PAN
  1. Komitet Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN
  1. Komitet Nauk Prawnych PAN
  1. Komitet Słowianoznawstwa PAN
  1. Komitet Statystyki i Ekonometrii PAN

Uchwała nr 1, 2, 3 i 4/2022 Prezydium Komitetu Nauk o Kulturze

Szczegóły
Opublikowano: 06 marzec 2022
Utworzono: 06 marzec 2022
Poprawiono: 09 luty 2023

Uchwała nr 1/2022

Komitetu Nauk o Kulturze 

z dnia 9 lutego 2022 roku

 

Członkowie Komitetu Nauk o Kulturze PAN na posiedzeniu plenarnym, w głosowaniu przeprowadzonym w trybie zdalnym poparli jednogłośnie „Apel w obronie Stowarzyszenia MEMORIAŁ” Komitetu Nauk Historycznych.

 

Uchwała nr 2/2022

Prezydium Komitetu Nauk o Kulturze 

 

W dniu 4.03.2022 Prezydium Komitetu Nauk o Kulturze PAN podjęło w drodze zdalnego głosowania uchwałę o poparciu „Oświadczenia środowiska akademickiego w związku z agresją Rosji na Ukrainę” z dnia 24 lutego 2022 r.

 

Uchwała nr 3/2022

Prezydium Komitetu Nauk o Kulturze

 

W dniu 3.03.2022 Prezydium Komitetu Nauk o Kulturze PAN podjęło w drodze zdalnego głosowania uchwałę o poparciu uchwały Komitetu Socjologii PAN w sprawie zmiany zasad funkcjonowania oświaty publicznej prowadzonej w językach mniejszości z dnia 22.02.2022.

 

Uchwała nr 4/2022

Prezydium Komitetu Nauk o Kulturze

 

W dniu 4.03.2022 Prezydium Komitetu Nauk o Kulturze PAN podjęło w drodze zdalnego głosowania uchwałę o poparciu Stanowiska Komitetu Nauk o Sztuce PAN w sprawie projektu ustawy o przekazaniu władzom Węgier kodeksu „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem” należącego do zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu przekazanego do wiadomości w dn.11.02.2022.

 

Ewa Rewers, prof. dr hab.

Przewodnicząca Komitetu Nauk o Kulturze

 

 

UCHWAŁA NR 1/2021 PREZYDIUM KOMITETU NAUK O KULTURZE POLSKIEJ AKADEMII NAUK Z DNIA 14 MAJA 2021 r.

Szczegóły
Opublikowano: 17 maj 2021
Utworzono: 17 maj 2021
Poprawiono: 17 maj 2021

W odpowiedzi na skierowane m.in. do Polskiej Akademii Nauk pismo Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 maja br., w którym jest mowa o zgłaszaniu uwag do projektu zmiany ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" Prezydium Komitetu Nauk o Kulturze oświadcza, że w pełni podziela, jednoznacznie negatywną, opinię Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich przekazaną Ministrowi pismem z dnia 8 stycznia 2021 r.

Przewodnicząca Komitetu Nauk o Kulturze
Ewa Rewers, prof. dr hab.

Poparcie Komitetu Nauk o Kulturze dla Uchwały Komitetu Nauk Prawnych w sprawie wykazu i punktacji czasopism naukowych.

Szczegóły
Opublikowano: 23 luty 2021
Utworzono: 23 luty 2021
Poprawiono: 29 listopad 2021

Komitet Nauk o Kulturze PAN wyraża poparcie dla Uchwały nr 01/2021 Komitetu Nauk Prawnych PAN z dnia 15 lutego 2021 roku w sprawie wydanego niezgodnie z prawem  aktu Ministra Edukacji i Nauki dotyczącego wykazu i punktacji czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
Zlekceważenie wymogu rozporządzenia MNiSzW z dnia 7 listopada 2018 roku dotyczącego  procedowania oraz rekomendowania tytułów do listy na podstawie opinii Komisji Ewaluacji Nauki w wypadku ponad 70 tytułów, podniesienie punktacji 237 czasopism bez konsultacji z KEN oraz naruszenie wymogu dokonywania oceny czasopism przez zespoły odrębne dla każdej dyscypliny uważamy za bezprecedensowe naruszenie prawa, stojące w rażącej sprzeczności z deklarowaną przez władze dążnością do doskonałości naukowej. W pełni popieramy argumenty i obawy środowiska naukowego PAN wyrażone w Uchwale Komitetu Nauk Prawnych PAN.

W imieniu KNoK:
prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź
Przewodniczący Komisji ds. wydawnictw KNoK
Prof. dr hab. Ewa Rewers
Przewodnicząca Komitetu Nauk o Kulturze PAN

  1. Poparcie Komitetu Nauk o Kulturze dla stanowiska Komitetu Nauk Historycznych w sprawie wolności badań naukowych
  2. Stanowisko Komitetu Nauk o Kulturze PAN wobec projektu: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie programu „Rozwój czasopism naukowych”
  3. APEL O ODWOŁANIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI, PROF. KUL DR. HAB. PRZEMYSŁAWA CZARNKA
  4. Apel Komitetu Nauk o Kulturze Polskiej Akademii Nauk

Strona 1 z 2

  • 1
  • 2

TPL_PROTOSTAR_BACKTOTOP

Copyright © 2025 .:: Komitet Nauk o Kulturze Polskiej Akademii Nauk ::.